Higiena intymna

Baifem-naturalna-higiena-intymna

Jak dbać o swoją kobiecość?

Nasze kobiece ciało może funkcjonować zgodnie z naszą naturą i temperamentem, jeżeli tylko potrafimy o nie właściwie zadbać.

Naturalna flora bakteryjna okolic intymnych jest potrzebna dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Aby jednak zachować okolice intymne w stanie optymalnym, konieczna jest właściwa pielęgnacja. Dbałość o naszą kobiecość to przede wszystkim wysokiej jakości produkty myjące. Prawdziwy sekret tkwi w takiej pielęgnacji, która zachowuje pożyteczną florę bakteryją, ale jednocześnie zapobiega stanom zapalnym i infekcjom.

Co nam sprzyja, a czego unikać?
Jak wybrać optymalny płyn do higieny intymnej?

Do higieny intymnej wybieraj delikatne preparaty o odpowiednim pH i zawierające kwas mlekowy, który w naturalnych warunkach występuje w pochwie i okolicy intymnej i chroni kobietę przed rozwojem chorobotwórczych mikroorganizmów.
Preparaty do higieny intymnej nie powinny zawierać sztucznych środków zapachowych i barwników, które niejednokrotnie działają drażniąco i wywołują odczyny alergiczne.
Dodatkowo, preparaty do higieny intymnej mogą zawierać naturalne wyciągi z ziół o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i łagodzącym takie jak aloes, rumianek, szałwia, kora dębu czy tarczyca bajkalska.
Idealnie byłoby, gdyby preparat stosowany do higieny intymnej zawierał również D-pantenol, związek, który nawilża i uelastycznia tkanki, łagodzi podrażnienia i przyspiesz regeneracje i gojenie uszkodzeń i otarć. D-pantenol jest związkiem często stosowanym w kremach dla dzieci, ale nie tylko. Jest również składnikiem preparatów stosowanych w poparzeniach słonecznych oraz kremach i maściach przyspieszających gojenie ran.

Wspieraj pH – naszą naturalną broń

Nasze ciało to fantastycznie funkcjonujący organizm, który posiada wiele różnorodnych sposobów zabezpieczania nas przed groźnymi czynnikami zewnętrznymi. Jeden z niezwykłych sposobów ochrony naszego organizmu przed infekcjami to pH 5,5 – specjalna warstwa ochronna, występująca na całym ciele. Gdy podczas kąpieli stosujesz zwykłe, agresywne mydło, zmywasz z siebie to, co tak cenne – naszą naturalną wartstwę ochronną, która zabezpiecza przed bakteriami, infekcjami i podrażnieniami.

Do zachowania higieny całego ciała koniecznie wybieraj zatem preparaty oznaczone zwrotem „pH 5,5”. Dzięki temu masz pewność, że jesteś odpowiednio chroniona przez chorobotwórczymi bakteriami.

pH okolic intymnych, czyli o czym nie możesz zapomnieć

Tak jak na całym ciele, również okolice intymne chronione są właściwym pH, które stanowi barierę ochronną
Zachowanie właściwego pH skóry jest bardzo ważne dla zdrowia, zwłaszcza w miejscach, w których skóra jest narażona na czynniki drażniące i patogenne mikroorganizmy takie jak bakterie, wirusy, grzyby i pierwotniaki. Takim miejscem jest przede wszystkim okolica intymna kobiety, dlatego też organizm wytworzył w tej strefie dodatkowe mechanizmy obronne, niezbędne do utrzymania, prawidłowego pH.
Szczególną rolą spełnia tutaj fizjologiczna flora bakteryjna pochwy, czyli bakterie o nazwie pałeczki kwasu mlekowego, które produkują kwas mlekowy niezbędny do utrzymania fizjologicznego kwaśnego środowiska okolic intymnych, tak ważnego dla zdrowia kobiety.
Myjąc okolice intymne zwykłym, drażniącym i agresywnym środkiem myjącym (zwykła kostka mydła), pozbawiasz się dobroczynnej flory bakretyjnej, która jest niezbędna dla zachowania okolic intymnych w zdrowiu.

Co może powodować podrażnienia okolic intymnych?

Jednym z czynników, które niekorzystnie działają na złożoną fizjologię okolicy intymnej jest noszenie przez kobietę spodni o dopasowanym kroju, zbyt ciasnej bielizny oraz bielizny z tworzyw sztucznych. W dzisiejszych czasach jest to standardowy ubiór większości kobiet. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że taki ubiór powoduje otarcia i mikrourazy okolicy intymnej, co w efekcie powoduje podrażnienie i nieprzyjemne dolegliwości, a dodatkowo ogranicza dostęp powietrza tak niezbędnego do prawidłowej regeneracji i „oddychania” nabłonka.
Kąpiele w wannie z zastosowaniem płynów do kąpieli także działają niekorzystnie na fizjologię pochwy. Po pierwsze, dlatego, że w trakcie kąpieli wypłukiwane są pałeczki kwasu mlekowego z pochwy, po drugie, dlatego że wysuszają ją, a pochwa zdrowej kobiety nigdy nie powinna być sucha.
Podobna sytuacja jest w przypadku kąpieli w basenach. Woda w basenach jest chlorowana, dzięki czemu hamowany jest rozwój mikroorganizmów, co zabezpiecza przed rozprzestrzenianiem się infekcji pomiędzy osobami korzystającymi z basenu. Niestety, działanie chloru eliminuje nie tylko chorobotwórcze mikroorganizmy, ale także pożyteczną florę fizjologiczną pochwy. W efekcie pochwa kobiety po kąpieli w basenie w chlorowanej wodzie ma znacznie osłabioną florę fizjologiczną i dodatkowo jest wysuszoną, gdyż chlor także wysusza i to nie tylko pochwę, ale całą skórę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s